بـــــــــجنگ بـــــــرای پـــــــــیروزیــــــــــ
جستجو
ورزش در زمان پریود

ورزش در زمان پریود | چه کارهایی انحام دهیم و از چه بپرهیزیم؟

اشتراک گذاری

آیا می‌توانیم در دوران پریود ورزش کنیم؟

ورزش در زمان پریود یکی از چالش‌های خانم‌ها به دلیل نگرانی از درد و التهاب بدن است که در این مقاله به این سوال که ورزش در زمان قاعدگی خوب است یا بد پاسخ می‌دهیم.

ورزش کردن در طول دوره‌ی قاعدگی ممکن است به کاهش علائمی مانند درد شدید و گرفتگی‌ها کمک کند.
اگر احساس خستگی دارید، ممکن است تصمیم بگیرید که شدت تمرین را کاهش دهید و یا حتی کنسل کنید!

ورزش در زمان پریود

آیا فکر کردن به سختی ورزش کردن حین دوره‌ی قاعدگی شما را مجبور به کنار گذاشتن کفش‌های ورزشی می‌کند؟ اگر نگران این هستید که دوره‌ی قاعدگی چگونه روی برنامه‌ی ورزشی شما تأثیر می‌گذارد، تنها نیستید.

فواید ورزش کردن در زمان پریود

به دلایلی، بسیاری از افراد در این زمان از ماه، جلسات تمرینی خود را از دست می‌دهند. اما واقعاً هیچ دلیلی برای رد کردن ورزش فقط به خاطر پریود بودن وجود ندارد.

مزایای ورزش در دوره‌ی قاعدگی  ازجمله: مزایای فیزیکی و روانی آن فقط به خاطر اینکه شما پریود هستید از بین نمی‌رود!
در واقع، پیروی از یک برنامه ورزشی معمولاً می‌تواند به تسکین برخی از شکایات رایجی که همراه با قاعدگی هستند، کمک کند.

به گفته دکتر کریستوفر هالیگسورث، دوره‌ی قاعدگی زمان پیچیده‌ای از نظر هورمونی است.«هر دو هورمون پروژسترون و استروژن در طول کل دوره‌ی قاعدگی از دوره‌ی هورمونی دوره‌ی قاعدگی در سطح کمترین خود هستند، که ممکن است باعث احساس خستگی و کمتر شدن انرژی افراد شود»

با این حال، اجتناب از ورزش به شما برای ذخیره انرژی و جلوگیری از درد کمکی نمی‌کند. به جای قطع همه فعالیت‌ها در طول دوره‌ی قاعدگی، از این هفته به عنوان یک فرصت برای امتحان ورزش‌های جدید استفاده کنید. در ادامه، پنج مزیت ورزش در دوره‌ی قاعدگی آورده شده است.

کاهش علائم (PMS)

اگر شما در روزهای پیش از قاعدگی و در طول دوره‌ی خود احساس خستگی و تغییر مزاج دارید، ورزش هوازی منظم ممکن است این علائم را کاهش دهد.

ورزش در زمان پریود

استفاده از اندورفین‌ها

ورزش باعث افزایش طبیعی اندورفین می‌شود، می‌تواند به بهبود خلق و خو کمک کند و واقعاً احساس بهتری به شما دهد.

براندون مارسلو، باور دارد که یکی از مزایای اصلی ورزش در حین دوره‌ی قاعدگی، رها شدن اندورفین و احساس انرژی بالای ورزشی است.

او همچنین گفت که از آنجا که اندورفین‌ها داروی ضد درد طبیعی هستند، زمانی که در طول ورزش رها می‌شوند، ممکن است دردهای ناخوشایند دوره‌ی قاعدگی شما کمتر شود.

تجربه قدرت و توان بیشتر

در یک مطالعه نشان داد که دو هفته اول از چرخه دوره‌ی قاعدگی شما (چرخه ۲۸ روزه) ممکن است به شما احساس تجربه بیشتری در قدرت و توان دست بدهد و این به دلیل سطح پایین هورمون‌های زنانه است.

بهبود خلق و خو

مربی قدرت و تناسب اندام و بنیان‌گذار و مدیرعامل BIRTHFIT، دکتر لیندسی متیوز، گفت که ورزش در این زمان باعث بهبود خلق و افزایش گردش خون می‌شود. ورزش همچنین به تسکین اسپاسم‌ها، سردرد یا درد کمر کمک می‌کند.

مقابله با درد قاعدگی

اگر شما احساس دردهای زیاد پریودی، که همچنین با نام dysmenorrhea شناخته می‌شوند، می‌کنید، خوب می‌دانید که چقدر این زمان از ماه ناخوشایند است. خبر خوب این است که ورزش‌های مانند پیاده روی سبک به شما کمک می‌کند تا این علائم را کاهش دهید.

بهترین تمرینات برای انجام دادن در دوره‌ی قاعدگی

اولین روز از دوره‌ی قاعدگی ممکن است بیشترین ناراحتی را داشته باشید، به خصوص اگر معمولاً در این زمان زیاد خونریزی بیشتری داشته باشید؛ به همین دلیل، تمرکز بر حرکات و تمرینات نرم و سبک باید در فهرست فعالیت‌های شما قرار گیرد.

جان توپیل، جراح زنان و زایمان، گفت: بهترین تمرین در طول دوره‌ی شما، تمرینی است که تمایل دارید انجام دهید. با این حال، او بر اهمیت تنوع در تمرینات در این هفته تأکید کرد.

او همچنین اشاره کرد که دوره پریود شما ممکن است زمان خوبی برای کاهش فشار تمرینات باشد.
در ادامه چند ایده برای ورزش در طول دوره‌ پریود شما آورده شده است:

پیاده روی یا دیگر ورزش‌های کاردیویی سبک

  • تمرین‌های هوازی یا کاردیو خود را در سبک نگه دارید

در نظر بگیرید که کاردیوی سبک، پیاده روی یا دوره‌های کوتاه‌تری از تمرینات هوازی را انجام دهید تحقیقات ثابت می‌کنند که ریه‌ها در انتهای دوره‌ی شما بهتر کار می‌کنند، پس در نظر بگیرید که این نوع تمرین را برای انتهای دوره‌ قاعدگی نگه دارید.


شلوار ورزشی زنانه مدل جاگر مناسب برای پیاده روی و کاردیو

 IMG 5285 scaled 1

مشاهده دسته‌بندی، قیمت و خرید شلوارک و شلوار ورزشی زنانه ویکتور


تمرینات قدرتی کم حجم و فعالیت‌های توانی

با توجه به امکان افزایش قدرت در این زمان، انجام تمرینات قدرتی کم حجم و فعالیت‌های توانی حرکت هوشمندانه‌ای است. در واقع، متیوز گفت که این زمان مناسبی  برای انجام تمریناتی با جریان طولانی‌ است،که شامل ترکیبی از حرکات قدرتی و کاردیوی هستند.

یوگا و پیلاتس

دو تا سه روز قبل از پریود زمان مناسبی برای شرکت در فعالیت‌هایی مانند یوگا است که می‌تواند به شما کمک کند تا بدنتان را رها کرده و علائمی مانند درد شکم، حساسیت پستان و خستگی و درد عضلانی را کاهش دهد.

اگر در دوره پریود احساس خاصی ندارید، می‌توانید به برنامه‌ی ورزشی معمولی خود ادامه دهید. فقط به تناسب تغییراتی که بدن شما در این زمان ایجاد می‌کند، توجه کنید، اگر متوجه شدید که بدن شما مثل همیشه نیست، به خودتان استراحت دهید و شدت تمرین را کم کنید.


تیشرت ورزشی زنانه ویکتور مناسب یوگا و همچنین تمرینات قدرتی

IMG 2767

مشاهده دسته بندی و خرید تیشرت ورزشی زنانه


تمریناتی که باید در دوره پریود از انجام آن بپرهیزید!

بطور کلی، دکتر مارسلو گفته است که شما باید استرس و حجم تمرینات خود را در این زمان کاهش دهید. «این به معنای متوقف کردن تمرینات نیست – به عکس، این به معنای سبک کردن تمرین است»

اگر احساس خستگی غیر معمولی می‌کنید، ممکن است بخواهید در تمرینات هوازی پرشدت یا نوعی تمرینات تحملی کاربرد داشته باشید. «در این زمان، بسیاری از زنان گزارش می‌دهند که شاخص ادراک شده تلاش را افزایش می‌دهند، بنابراین تمریناتی که به طور متوسط مشکل دارند، در این زمان بسیار سخت تر به نظر می‌رسند»، مارسلو توضیح داد. او گفت که همچنین بهتر است تمرینات آموزش مهارت و دقت را در این چند روز حذف کنید.

نتیجه‌ی کلی

ورزش در زمان پریود

ورزش منظم برای بدن و ذهن شما مفید است. هیچ دلیل علمی برای رد کردن انجام تمرینات در طول پریود شما وجود ندارد. در واقع، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد ورزش می‌تواند در این زمان مفید باشد.

نتیجه‌ی کلی این است:

  • ورزش را ادامه دهید
  • اما شدت را کاهش دهید به خصوص اگر احساس خستگی می‌کنید
  • تمرینات خود را متنوع کنید
  • وقت بیشتری را برای ریکاوری اختصاص دهید، و به هرآنچه که قادر به انجام آن هستید، احترام بگذارید.

اشتراک گذاری

آخرین مطالب

مطالب مرتبط

علت نام‌گذاری ماراتن؛ از تاریخ تا ورزش مدرن علت نام گذاری دو ماراتن چیست؟ چرا این نام؟ تاریخچه دو ماراتن...

Admin

منتشر شده در 2024-07-02

پارچه ضد آب گورتکس چیست (Gore-Tex)؟ گورتکس یکی از انواع اختراع شده از پارچه ضد آب است که با یک...

Admin

منتشر شده در 2024-05-14

آیا می‌توانیم در دوران پریود ورزش کنیم؟ ورزش در زمان پریود یکی از چالش‌های خانم‌ها به دلیل نگرانی از درد...

Admin

منتشر شده در 2024-03-19

سلولیت چیست؟ بررسی راه درمان سلولیت سلولیت یک عارضه پوستی زیبایی است که معمولاً در ناحیه هایی از بدن که...

Admin

منتشر شده در 2024-01-17

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *